Програма General Certificate of Secondary Education (GCSE )

І все, що потрібно про неї знати
Що таке GCSE?
GCSE (The General Certificate of Secondary Education) це програма середньої школи у Великобританії для дітей 14-16 років, яка триває 2 роки. У програмі присутні обов'язкові та предмети та предмети на вибір. Від результатів випускних іспитів залежить вибір школи для подальшого навчання в старших класах. Наступний щабель за британською системою це програма A-Level або IB.
Курс GCSE завершує програму обов'язкової середньої освіти в Британії і закладає основу навчання дитини в старшій школі та університеті.

В якому віці поступати на GCSE?

13 років
Year 9
14-16 років
GCSE
15 років
One Year GCSE
Навчання за програмою GCSE зазвичай починається в 14 років і учням потрібно відразу вибрати предмети для вивчення без можливості їх зміни.
Для того щоб пройти найбільш повну підготовку, фахівці рекомендують поступати до школи-пансіону у віці 13 років. Цей вік відповідає 9 класу у англійській школі (Year 9). В цьому випадку до початку програми підготовки до GCSE у дитини є ще один рік для адаптації до нових умов і свідомо обрати предмети, які потім будуть включені в курс.
Якщо дитині вже виповнилося 15 років, то вона може пройти програму підготовки One Year GCSE, яка триває. За цей час вона зможе в прискореному темпі освоїти той же обсяг знань, що і за звичайним курсом. Складність полягає в підвищених вимогах при вступі - дуже важливо добре знати англійську мову. Передбачається, що якщо за два роки учень може «підтягнути» знання до необхідного рівня, то за один рік він встигає вивчити тільки обов'язковий курс предметів - часу на додаткові заняття може і не вистачити.

Які предмети вивчають школярі на GCSE?

 • Обов'язкові предмети
  Підхід до програми GCSE у різних школах в Англії може відрізнятися один від одного, але навчальний план дворічної підготовки обов'язково включає в себе від 5 до 10 предметів. Англійська (мова і література), математика і природничі науки є обов'язковими. Деякі приватні школи пропонують Англійський Бакалаврат, де обов'язкові також історія / географія та іноземна мова, щоб скомбінувати серйозний списк «академічних» предметів, які цінуються університетами та роботодавцями.
  Релігійне і фізичне виховання в програмі навчання в Англії входять до переліку обов'язкових дисциплін. Але здавати по ним іспити необов'язково - це залежить від бажання студента.
 • Предмети за вибором учня
  Загальна рекомендація до додаткових предметів, які учень обирає самостійно - максимально урізноманітнити список дисциплін, щоб в майбутньому можна було не обмежувати себе у виборі потрібних A-Levels і коледжу або університету.
  Предмети за вибором для складання іспитів GCSE:
  Астрономія, Геологія, Психологія, Статистика, Історія Стародавнього світу, Релігія, Соціологія, Бізнес, Економіка, Дизайн і технологія, Інженерна справа, Мистецтво і дизайн, Хореографія, Драматургія, Кіно, Медіа, Музика, Фізичне виховання

Після закінчення програми GCSE студенти здають іспити і отримують оцінки за шкалою від 9 до 1.

9 - вище ніж сьогоднішня A *
8 - між A * і A.
7 дорівнює A
6 еквівалентна підвищеної B
5 між B і C
4 одно C
3 між D і E
2 між E і F
1 - це G
U - іспит не складено
Система оцінювання GCSE
У 2017 році Британським міністерством освіти була введена нова система оцінок на іспитах GCSE, де на зміну буквам прийшли цифри. За підсумками нововведень замість відміток від A * до G екзаменаційним роботам буде присвоюватися їх цифровий аналог: від 9 до 1, де 9 - це вищий можливий бал. До 2017 року максимальною позначкою була A * (A star, в перекладі вимовляється як «А із зірочкою»), за нею слідували оцінки A, B, C, D, E, F і G. Їх отримання означало, що іспит складено. Оцінка U (ungraded / unclassified, що перекладається як некласифікований, низької якості) ставилося в випадках, коли учень не зміг набрати достатньої кількості балів і не отримував GCSE з цього предмету.
Існує поділ на рівні складності, в залежності від академічної підготовки і здібностей студентів:
 • Higher
  екзаменаційні листи з завданнями складного рівня для талановитих студентів, можливо отримання оцінок від А до D
 • Foundation
  екзаменаційні листи з завданнями спрощеного рівня, студенти можуть отримати оцінки від С до G
Цей поділ не поширюється на екзаменаційні листи з математики, так як для них існує поділ на три рівні складності:
 • Foundation
  (базовий рівень) - оцінки D - G
 • Intermediate
  (середній рівень) - оцінки B - E
 • Higher
  (високий, просунутий рівень) - оцінки A * - C
В даний час існує 5 екзаменаційних рад
IELTS
Assessment and Qualifications Alliance (AQA)
Oxford, Cambridge and RSA Examinations (OCR)
Edexcel
Welsh Joint Education Committee (WJEC)
Council for the Curriculum, Examinations & Assessment (CCEA)
IELTS
Підсумкова оцінка складається з результатів іспитів, накопичених під час навчання оцінок і виконаних курсових робіт і проектів.
Успішне закінчення програми GCSE означає отримання сертифікату і дає можливість або продовжити навчання за програмами A-Level, IB Diploma Programmе і Cambridge Pre-U, або, альтернативно, почати трудову діяльність.